SIKÇA SORULAN SORULAR

Ayak sağlığının insan sağlığı açısından önemi nedir ?
Ayak, ayakta dururken vücut ağırlığını, koşarken de vücut ağırlığının birkaç mislini taşıyan fonksiyonel bir organdır. Ayak fonksiyonundaki en ufak bir bozukluk, ayaktan başlayarak bacak kas ve tendonları, diz, kasık, bel ve sırta kadar vücudun her yerinde çeşitli problemlere neden olabilir. Bu yüzden ayak sağlığına önem vermek, bir bakıma vücudun her parçasına önem vermek anlamına gelir. Ayak sağlığıyla ilgilenmek için ayakta bir şikayetin olması gerekmiyor. Çünkü hekimlikte en önemli şey koruyuculuktur. Ayak fonksiyonundaki bir bozukluk, problem yaratmadan önlenebilirse ileride oluşabilecek ayak, bacak, kasık, bel ağrıları, kramplar, günlük performans düşüklüğüne neden olan çabuk yorulmalar ile sakatlık oluşumunun önüne geçilebilir. Bu yüzden ayak fonksiyonlarını değerlendirmeyi bir check-up gibi düşmek gerekiyor. Nasıl ki vücudunuza check-up yaptırıyorsanız, ileride bir sorun yaşamamak için de ayağınıza check-up yaptırmanız gerekiyor. Özellikle günlük aktivitesi fazla olan kişiler ile spora yeni başlayan ya da spor yapanlar, diyabet gibi dolaşım bozukluğu olan hastalar için ayağa check-up yaptırmak son derece önemlidir.
Ayağında ağrı olan bir kişinin nereye başvurması gerekiyor ?
Öncelikle ayak konuları ile ilgili bir doktora başvurmakta fayda vardır. Ayaktaki ağrının tıbbi teşhisini koymak için normal bir muayene yapıldıktan sonra, ayağın yapısı ve fonksiyonunu değerlendirmek için mutlaka dinamik ölçüm ve analiz de gereklidir.

Ayak fonksiyonlarının dinamik ölçümünü ve fonksiyonunu değerlendirmek için kliniğimiz son derece uygundur. Bir insanın ayağı ayakta dururken, koşarken, yürürken farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür. İnsanların günlük aktivitesine ve yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekiyor. Örneğin günlük hayatta aktivitesi fazla olanların; yani ayakta fazla duranlar ile fazla yürüyüş yapanların analizlerini statik ve yürürken yapıyoruz. Sporcuların ve spora başlayanların analizlerini ise, statik, yürürken ve koşarken olmak üzere kapsamlı olarak yapıyoruz.
Bahsettiğiniz ölçümleri yaparken nasıl bir sistem uyguluyorsunuz ?
Ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedenini, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapmadan bulamazsınız. RSscan footscan System gibi ileri teknolojiye sahip ayak basınç tarama sistemi ve Quintic Video Analiz Sistemi kullanarak ayağın fonksiyonel haldeyken veya statik haldeyken nasıl bastığına bakıyoruz. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözüm üretiyoruz. Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir. Öncelikle bilinen bir sorun varsa bunun nedenini buluyoruz. Dolayısıyla hem koruyucu hem de nedene yönelik çözüm üretme anlamında biz bu sistemi kullanıyoruz ve soruna göre çözüm üretiyoruz.
Bilgisayarlı bir sistem mi kullanıyorsunuz ?
Evet. Kullandığımız sistemler, tamamen özel yazılımlara sahip bilgisayarlı ileri teknolojik sistemlerdir. Ölçüm verileri tamamen ayak fonksiyonlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış özel bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilmekte ve program verilerine göre kişiye özel tabanlık tasarımı yapılmakta ve de ayakkabı önerisinde bulunmaktadır. Yine bu detaylı bilgisayar verileri uzmanlar tarafından kullanılarak ileri düzeyde yorum ve çözümler yapılabilmektedir.
Sorunları yönelik ürettiğiniz çözümler nelerdir ?
Öncelikle ‘ayakkabı seçimi nasıl yapılır, ayağınıza uygun bir ayakkabı nasıl olmalıdır, iyi bir ayakkabının özellikleri nelerdir’ vb. konularda insanları bilgilendiriyoruz. Gerekli bilgilendirmenin ardından nasıl yürünmesi ve nasıl koşulması gerektiğini anlatıyoruz. Ölçümler doğrultusunda, ayağı destekleyecek ayak egzersizleri önerisinde bulunuyoruz ve kişiye özel tabanlık veriyoruz. Kişiye özel tabanlık çok önemlidir. Bugün ortopedik diye bahsedilen tabanlıklar, genel anlamda ortalama bir tabanlıktır. Halbuki her insanın farklı bir ayak yapısı vardır. Hatta her insanın sağ ve sol ayakları bile birbirinden farklı olabilir. Dolayısıyla tabanlık tasarımı kişinin ayak yapısı ve fonksiyonlarına göre, kişinin kilosu, rahatsızlığı ve aktivitesine (yürüyüş, spor) göre de uygun sertlikte tabanlık materyali seçilerek yapılmalıdır. Bunlar çok önemli kıstaslardır. Kliniğimizde kişilerden alınan bilgiler ve ölçüm sonuçlarına göre tamamen bilgisayar destekli kişiye özel tabanlık tasarlanıp üretilmektedir.
Bizim ürettiğimiz çözüm tamamen kişiye özel oluyor. Anlattığımız çözümler, sunduğumuz öneriler, sadece o kişiye aittir. Bir başkası için kullanılamaz.
Klinik olarak daha çok kimlere hizmet veriyorsunuz ?
Şeker hastalarından üst düzey sporculara kadar her kesime hizmet verebiliyoruz. Yaptığımız ölçümler aynı zamanda sporcunun performansını etkileyebilecek sorunları görmemize de yardımcı olduğu için bu konuda da çözüm üretiyoruz.
Sporculara yaptığınız analizin kapsamı nedir ?
Test sonucuna göre ve yaptığı spora özgü tabanlık imal edilmesi gerekiyor. Tabanlıkların sadece şekli değil, sertlikleri de önemlidir. Tabanlığın, her spora, her kiloya, her rahatsızlığa göre değişik sertliklerde olması gerekiyor. Test sonucuna göre sistem kişinin ayak yapı ve fonksiyonlarına uygun özel yürüyüş ve koşu ayakkabısı önerisinde de bulunmaktadır. Bu özel yürüyüş ve koşu ayakkabıları olan fusion energy shoes kliniğimiz tarafından Danimarka’dan ithal edilmiştir. Sporculara ayrıca spor ayakkabıları ile de test yapıldığından ayakkabılarının uygunluğu hakkında bilgi verilmekte.
Uygun tabanlık verdiğiniz sporcularda performans artışı gözleniyor mu?
Kişiye özel bu tabanlıklar ayağın yapısını destekleyip fonksiyonlarını düzenlemektedir. Bu da eklemlere binen yükü azaltmakta, adale ve tendonların aşırı çalışmasını engellemektedir. Bunun sonucu olarak hem şikayetlerin azalmasına neden olduğu hem de çabuk yorulmayı engellediği için doğal olarak performans artışına yol açmaktadır. Zaten bu konuda yapılmış pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır.
Kliniğiniz ne zamandan beri faaliyet gösteriyor ?
Eylül 2007 tarihinde faaliyete başladık.
Kliniğinize gösterilen ilgi nasıl ?
Yeni bir konu olduğu için insanlar, yeterince bilgilendikten sonra ilgileniyorlar. Tabii ki bilmediği bir konuda yorum yapması, istemde bulunması da zordur. Bizim birinci amacımız insanlara burayı tanıtmaktır. Ayak fonksiyonlarının, ayaktaki bozuklukların hem sağlık açısından hem de performans açısından önemli olduğunu, düzeltilmesi gerektiğini anlatıyoruz. Ayak fonksiyonlarındaki bozuklukların giderilmesi için de bilimsel verilerin kullanılmasının ve bu platformda çözümler üretilmesi gerektiğinin önemini vurguluyoruz. Bu konuda yabancılar, bizden daha iyi bir konumda bulunuyorlar. Elçiliklerden kliniğimize gelenler, konuyu daha iyi anlayabiliyorlar. Kendi ülkelerinde yaygın olduğu için, özellikle Avrupa ülkelerinin elçiliklerindeki görevli insanlar kliniğimize daha çok ilgi gösteriyorlar. İnsanların, zamanla faydalarını ve çözüm yollarını gördükçe ilgilerinin artacağını düşünüyoruz.
Türkiye’de buna benzer klinik var mı ?
Ayak fonksiyonunu değerlendiren klinikler var. Ama ayak fonksiyonlarını değerlendirmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi bilgi düzeyi ile birlikte kullanılan cihazlar ve fiziki alan çok önemlidir. Detaylı bir dinamik ölçüm için ölçüm platformunun uzunluğu çok önemlidir. Bu yüzden ölçümleri 2 metre uzunluğundaki ölçüm platform üzerinde yapıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de bizim bilgi, donanım, cihaz ve fiziki konumumuzda başka bir merkez bulunmuyor.
Ölçüm cihazının ve ölçüm parkurunun büyüklüğü ne olmalıdır ?
Cihaz, büyük olursa doğal ölçüm yapabilir ve daha detaylı bilgi alınabilir. Ayrıca yürüyüş ve koşu yaparken gerekli doğru ölçümleri elde edebilmek için belli bir hıza ulaşılması önemlidir. Yani belli bir hızlanma ve durma alanı olması gerekiyor. Yürüyüş için en az 6 metre uzunlukta bir alan, koşu için en az 16 metrelik bir alan gerekiyor. Kliniğimizdeki, yürüyüş ve koşu parkurunun uzunluğu 18 metredir.
Bahsettiğiniz sistem ve platform taşınabiliyor mu? Örneğin bir spor kulübüne gidip orada ölçüm yapma şansınız var mı ?
Sistem ve platformun hem taşınabilir hem de sabit özellikte olanları bulunmaktadır. Böyle bir talep geldiğinde, taşınabilir platformu kamplara götürerek ölçüm yapabiliyoruz. Daha önce Kayserispor, Beşiktaş ve Sivasspor’a bizzat kulüplere ya da kamplara giderek böyle testler yaptık. Ama sporcular buraya da tek tek gelip test yaptırabiliyorlar. Bugüne kadar kliniğimize gelip test yaptıran farklı spor branşlarından pek çok sporcu bulunuyor.
Türkiye genelinde bir örgütlenme düşünüyor musunuz ?
Klinik olarak her yere gitmek mümkün değildir. Bu yüzden Türkiye genelinde merkezi Ankara’da olmak üzere bir network, bir ağ oluşturmayı düşünüyoruz. Bu konuda birlikte çalışmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlara açığız. Birlikte çalışmak için önce ihtiyaca göre sisteme sahip olmak daha sonra da hem sistem kullanımı hem de doğru ölçüm tekniği konusunda eğitim almak gerekmektedir. Cihaz sahipleri, ölçüm gerçekleştirildikten sonra ölçüme ait bilgisayar verilerini bize dijital ortamda (e-mail) gönderebilecek ve bu verilere göre hazırlanmış kişiye özel tabanlığı da en geç iki gün içinde alabileceklerdir. Dolayısıyla Türkiye genelinde bir örgütlenme ile, bu yöndeki talepleri olan kişilerin buraya gelmesine gerek kalmadan kişiye özel çözüm üretmek mümkün olabilecektir. Amacımız, bu örgütlenmeyi en kısa sürede hayata geçirmektir.